Udostępnij:

Nierzadko ”fałszywy przewoźnik” zmienia jedną literkę w adresie e-mail i podszywa się pod „rzeczywistego przewoźnika”, a następnie kradnie towar.

UWAGA: czy widzą Państwo różnicę w adresach: przewoznik@transport.pl i przewoznik@transport.com.pl!

SPEDYTORZE jeśli nie wychwycisz tej subtelnej różnicy, to ponosisz odpowiedzialność za winę w wyborze przewoźnika i jesteś zobowiązany do zapłaty odszkodowania za skradziony towar. Podobnie kształtuje się odpowiedzialność przewoźnika za wybór podwykonawcy.

W poniższej sprawie FIRMA SPEDYCYJNA po otrzymaniu odmowy wypłaty odszkodowania zwróciła się do Galicji Brokers o pomoc. W wyniku podjętych działań, Ubezpieczyciel przychylił się do naszej argumentacji i wypłacił odszkodowanie z polisy OC SPEDYTORA w kwocie niemal 500.000,00 zł za skradziony towar.

FIRMA SPEDYCYJNA zleciła przewóz towaru przewoźnikowi, który posługiwał się adresem e-mail niemal identycznym jaki posiadała duża firma transportowa. Przykładowo, prawdziwy przewoźnik posiadał adres przewoznik@transport.pl, natomiast fałszywy przewoznik@transport.com.pl. Spedytor nie wychwycił tej różnicy i nie zweryfikował należycie firmy. Po wydaniu towaru rzekomemu przewoźnikowi – ten go ukradł.

Zgodnie z art. 799 kodeksu cywilnego „Spedytor jest odpowiedzialny za przewoźników i dalszych spedytorów, którymi posługuje się przy wykonaniu zlecenia, chyba że nie ponosi winy w wyborze”.

W niniejszym stanie faktycznym spedytor ponosi odpowiedzialność za wybór przewoźnika i niewystarczającą weryfikację.

Bardzo ważne jest zatem posiadanie polisy OC SPEDYTORA z szerokim zakresem ochrony. Warto podkreślić, że pod względem prawnym jest to skomplikowane ubezpieczenie i należy zwrócić szczególną uwagę na zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Radca prawny Jerzy Klimkowski

Galicja Brokers oferuje kompleksowe ubezpieczenia dla firm transportowych i spedycyjnych oraz profesjonalną likwidację szkód komunikacyjnych i w towarze.

Broker polecany przez Stowarzyszenie przewoźników OZPTD zrzeszające ponad 1000 firm transportowych.

Przeczytaj: