Udostępnij:

❗❗WYROK SĄDOWY W SPRAWIE KRADZIEŻY TOWARU NA PARKINGU ❗❗

Miło nam – po raz kolejny – poinformować, że w dniu dzisiejszym Sąd Okręgowy w Krakowie IX Wydział Gospodarczy zasądził od Zakładu Ubezpieczeń na rzecz firmy transportowej, którą reprezentowałem ponad 160 000 zł z ustawowymi odsetkami oraz kosztami sądowymi w pełnej wysokości.

✅ Na etapie likwidacji szkody ubezpieczyciel w ramach polisy OCP odmówił wypłaty odszkodowania za kradzież towaru (ubrania) na parkingu dla tirów we Włoszech twierdząc, że kierowca rozpoczął odpoczynek po 8 godzinach, a więc miał jeszcze niemal 1 godz. na poszukiwanie parkingu strzeżonego. Zarówno zlecenie transportowe, jak również polisa OCP nie przewidywały po stronie kierowcy takiego obowiązku. Sąd uznał, że wymaganie od zmęczonego kierowcy prowadzącego wielki pojazd z towarem, aby poszukiwał parkingu strzeżonego gdy kończy się czas pracy jest pewnym nadużyciem.

❗❗UWAGA❗❗

✅ Zwracam uwagę, że w tej konkretnej sprawie kierowca zachował się prawidłowo i zatrzymał pojazd przy autostradzie, na bezpiecznym parkingu dla tirów z całodobową stacją benzynową. Proszę jednak pamiętać, że żaden z ubezpieczycieli działających na rynku nie udziela ochrony w ramach polisy OCP, gdy do kradzieży towaru dojdzie na tzw. dzikim parkingu, zatoczce itp. Minimum, – w zależności o umowy ubezpieczenia OCP – musi to być tzw. MOP, a więc teren wydzielony w pasie drogowym (w bliskim sąsiedztwie drogi), wyposażony w parking oraz w infrastrukturę zapewniającą komfort i odpoczynek podróżnym.

Radca prawny Jerzy Klimkowski

Przeczytaj: